Kiderült, hol volt Magyar Péter, miközben az EP-ben szavaznia kellett volna

Dömötör Csaba szerint a Tisza-vezér bizonyította, hogy valóban kamuállásként tekint az európai parlamenti képviselőségre.

Jó, de mindeközben hol van a tiszás EP-asszisztensként „ténykedő” Molnár Dániel? Mert hogy ezekben a hetekben nem járt az uniós intézmények környékén, az nagyjából biztos.
„A bíróságon bemutatott bizonyítékok szerint több személynek is európai parlamenti asszisztensi szerződése volt, de csak ritkán vagy egyáltalán nem jelentek meg az Európai Parlamentben” – magyarázták az újságok a Marine Le Pen elleni sikkasztási vádakat, amelyek nyomán az ismert ítélet született.
A Magyarországról szóló legújabb európai parlamenti vitán Ilaria Salis meg is ragadta az alkalmat, hogy a maga erkölcsi tekintélyével rámutasson:
lám, ilyenekkel barátkozik az Orbán; még szerencse (tette hozzá), hogy sok magyar már „ébredezik”, és „le fogják győzni a fasizmust”.
Néppárti kollégái a gyengébbek kedvéért nevesítették is, kibe veti reményét az olasz szélsőbalos aktivista: Magyar Péter az, aki bezzeg „védi a jogállamot, védi a demokráciát és a szabadságokat” (erős és határozott kommentelői kézzel utasítva rendre a Telexet is azon cikkek alatt, amelyet nem az ő arcképe díszít).
Van tehát ez a brüsszeli kóserpecséttel ellátott Magyar Péter,
aki a nagyszabású demokráciavédés közepette ezúttal sem ért rá Strasbourgba utazni – csakúgy, ahogy európai parlamenti asszisztense, Molnár Dániel sem.
Ezt is ajánljuk a témában
Dömötör Csaba szerint a Tisza-vezér bizonyította, hogy valóban kamuállásként tekint az európai parlamenti képviselőségre.
De vajon miféle fontosabb európai parlamenti teendője volt az EP által fizetett akkreditált asszisztensnek munkaidőben, ahelyett, hogy valamiképpen igyekezett volna pótolni a távol lévő főnökét? Tán a vidéki kampánykörútra kísérte el tanácsadóként a pártvezért?
Nem, ott sem látjuk; hanem Budapesten pultozott naphosszat a TISZA standjainál.
Aznap, amikor munkahelyén, az Európai Parlamentben épp a hazája volt napirenden, „Csak lazán lehet keményen és igazán jól dolgozni” szöveggel tett közzé egy kis videót, amelyen pártjának egy másik fővárosi képviselőjével
táncol valamelyik pesti lakótelepen az adatgyűjtő standjuk előtt.
Molnár Dániel ugyanis – európai parlamenti asszisztensi állása mellett – politikus, a Fővárosi Közgyűlés egyik képviselője, aki olyan épületes urbanisztikai észrevételekkel járul hozzá a helyi ügyek alakításához, mint hogy „kétmillió” nyugdíjas honfitársunk nem tudja, hogy „a hó végén gyógyszert vagy élelmiszert vegynek-e inkább, mert már nincs pénzük mindkettőre”.
A spanyol riviérára költözötteket is beleértve aktuálisan 1,997 millió magyar részesül öregségi nyugdíjban
(amelynek átlagos összege 2024-ben Budapesten 276 ezer forint volt, ami 2022-höz képest 40,6 százalékos növekedést jelent), de miért is tisztelne meg minket nagyságrendileg helytálló számokkal egy Cambridge-ben végzett fizikus. Legyen elég nekünk, hogy
olyan elmés találós kérdésekkel emeli tovább a közgyűlésben zajló munka színvonalát, mint a „mi csíkos még a zebra szőrén kívül? A rabruha!”.
Az addig talán még rendben is lenne, hogy a TISZA annyira súlyos káderhiánnyal küzd, hogy az egyik budapesti képviselőjének kell egyidejűleg brüsszeli és strasbourgi asszisztensként is helytállnia (mintha Szentkirályi Alexandra mellékállásban Gál Kinga módosító indítványait gépelné) – na de amikor a Fővárosi Közgyűlés épp nem ülésezik, az Európai Parlament viszont igen, Molnár Dániel azonban a pártja mellett kampányol Budapesten, akkor
felmerül a kérdés, milyen minőségében teszi ezt.
Ha ugyanis EP-asszisztensként, úgy, hogy ezekre a hetekre Magyar Péterék akkurátusan felveszik az Európai Parlamenttől az érte járó asszisztensi költségtérítést, amely egyenesen áramlik Budapestre, anélkül, hogy Molnár Dániel egyáltalán megfordulna az uniós intézmények környékén, az bizony minimum visszaéléske lenne (bár kétségkívül megfelel a „hazahozzuk az uniós pénzeket” ígéretnek) – ha viszont fővárosi képviselőként ropja a táncot Budapesten, pártja mellett korteskedve, míg uniós munkahelyén a kolléganői simán tartják nélküle is a frontot,
akkor nem világos, miért kell egyidejűleg EP-asszisztensnek is lennie, az uniós költségvetés terhére.
Egy tiszta kezű, talpig becsületes, szinte soha nem lopó párt esetében ez minimum fura, valljuk be, a Marine Le Penékkel szembeni eljárás fényében meg pláne.
Ha Magyar Péter európai parlamenti beadványaiból és megszólalásaiból legalább ki-kitűnne, hogy távollét ide vagy oda, munkájához igenis igénybe veszi a fizikus-villamosmérnök Molnár Dániel (cambridge-i tudományos főmunkatárs) szakértelmét, máris nem lenne belekötnivaló és egyértelművé válna az uniós hozzáadott érték – eddig azonban az egyetlen fizikai vonatkozású mozzanat az volt, amikor
a TISZA-vezér aláírása egyfajta parajelenségként fizikailag rákerült egy állítólag alá nem írt állásfoglalási indítványra.
Egyáltalán nem kötelező három saját asszisztenst alkalmazni Brüsszelben –
valamiért mégis fizettet Magyar Péter az uniós költségvetésből egy olyan harmadik embert, aki az eggyel korábbi strasbourgi ülés idején is Landerer nyomdájánál fotózkodott Budapesten.
Egészen a január 20-i hétig vissza kell görgetnünk ahhoz, hogy az Európai Parlamentből kapjunk tőle helyszíni beszámolót; előtte decemberben szintén ütközött egymással a Fővárosi Közgyűlés ülése és a strasbourgi plenáris, értelemszerűen az előbbit választotta. Igaz, abban a hónapban egyszer azért bejelentkezett Brüsszelből, miután a Facebook-posztjai alapján a novemberi üléshetet is elkummantotta.
Ezt is ajánljuk a témában
Most, hogy kihisztizte magát a sok européer, látogassunk el az uniós intézmények iskolájába! Francesca Rivafinoli írása.
Dehogy állítom, hogy a magyar bíróságoknak Magyar Péter körmére kellene nézniük,
amiért az európai parlamenti tevékenységek céljára fizetett brüsszeli asszisztense a pesti flaszteren mókázik pártügyben, munkaidőben – nem „európai jogállam” ez, ahol ellenzéki vezetőket tiltanak el a választásokon való indulástól. De ha már a TISZA-vezér méltatlankodik amiatt, hogy túl sokat foglalkozik a „független sajtó” a fideszes politikusokkal és túl keveset az ő pártjával, reméljük,
a Telex az első adandó alkalommal lehetőséget ad neki annak bizonyítására, hogy az Európai Parlament által parlamenti asszisztensi tevékenységre adott pénzből egyetlen eurócentet se fordítanak rútul pártcélokra.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Jó, ha közelebbről nézünk a számokra, akkor már adódik néhány lábjegyzet. Francesca Rivafinoli írása.
(Nyitókép: Jorge Guerrero/AFP)
Ezt is ajánljuk a témában
Adódik a kérdés: Schiff András vajon mennyire érti azt, amit játszik? Mennyire érti Bachot, mennyire Bartókot, mennyire Beethovent? Győrffy Ákos írása.